Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim

Bilgiler Ekonomi Haberleri

Hükumet, vergi kaçakçılığının önüne geçebilmek, geçmiş vergi borçlarını tahsil edebilmek ve düzenli vergi ödemeyi alışkanlık haline getirebilmek için yeni bir karar daha almak üzere. Buna göre vergi düzenli ödeyen vergi mükelleflerine vergi indirimi yapmayı düşünmekte.

Çıkartılan Torba Yasalarla Vergi Borçları Yapılandırıldı

Bilindiği gibi hükumet, çıkartmış olduğu torba yasalarıyla geçmiş vergi borcu olan mükelleflere yapılandırma fırsatı vermiş ve geçmiş vergi borçlarını yapılandıracak mükelleflere faizsiz borç ödeme imkanı sunmaktadır. 2016 ve 17 yılında çıkartılan torba yasalarla geçmiş vergi borçları olan vatandaşlara 72 aya kadar borçlarını yapılandırma imkanı verilmiştir.

Vergilerini Düzenli Ödeyen Mükelleflere Vergi İndirimi Maliye Bakanlığının Gündeminde

Vergi borçlarını yapılandıran mükelleflere karşılık vergini düzenli ödeyen, geçmiş dönemlere ait vergi borcu olmayan vergi mükellefleri de vergilerini düzenli ödedikleri için hükumetin de kendilerine vergi indirimi talebinde bulundu. Maliye Bakanı Naci Akbağ’ın yaptığı açıklamada, vergilerini düzenli ödeyen ve geçmiş vergi bulunmayan vergi mükelleflerinin taleplerini yerinde bulduklarını ve konunu meclis kuruluna taşınacağını ve vergilerini düzenli ödeyen mükelleflere mutlaka indirim yapılacağını belirtti.

Vergilerini Düzenli Ödeyenlere En Az Yüzde 5 İndirim

Maliye Bakanı Akbağ yaptığı açıklama ”Vergi indiriminin hangi vergi mükelleflerini kapsayacağını, geçmişe dönük vergi borç zamanı ve vergi indirimi oranının ne kadar yapılacağı yapılacak görüşmeler sonrası belli olacak” dedi. Yine Bakan Akbağ ” Ancak şu bir gerçek ki vergi indirimi %5‘ten az olmayacağı ve vergi indirimden yararlanacak mükelleflerin geçmiş borç dönemlerinde 3 ile 5 yıl arasında ki zamanları kapsayabileceğini” belitti. Maliye Bakanı Akbağ’ın bu açıklamalarından sonra diyebiliriz ki vergi borçlarını düzenli ödeyen mükelleflerin en %5 vergi indiriminden yararlanacaklarını ve geçmiş zaman vergi borçlarını ödeme süresinin 3 yıldan az olmayacağı kesin gibi gözüküyor. Son olarak yine geçmiş dönemlere ait 5 bin liraya kadar olan vergi borçları olan vergi mükelleflerinde vergi indiriminde yararlanacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir