Mobilya Sektöründe KDV indirimi

Ekonomi Haberleri

Hükumetin sektörlerde ki durgunluğun önüne geçebilmek ve durgun olan sektörlerde ki istihdam gücününü artırmak için bazı sektörlerde ÖTV oranlarını düşürdü ve kaldırdı. Mobilya sektöründe KDV indirimi yapan hükumet, mobilya sektöründe ki kayıt dışı istihdamın önüne geçmek %18 olan KDV oranını %8’e indirdi.

Mobilyada Yüzde 10’luk KDV İndirimi

Mobilya sektöründe ki %10’luk KDV indirimi mobilya sektöründe 100 bine yakın istihdam yaratacağı ve ihracatın artacağı belirtildi. İç pazarda uzun zamandır beri sıkıntı yaşayan ve beklenilen artışın gerçekleşmediği mobilya sektörü, %10’luk KDV indirimiyle kayıt dışı üretimin önüne geçileceği, ihracata yönelik satışların artacağı ve bu da yeni istihdamların doğuracağı belirtiliyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği ise sektörün çok zor günler geçirdiğini, bir çok mobilya işletmesinin iflasın eşiğine geldiğini ve yapılan vergi indirimiyle iflasın eşiğinde ki mobilya işletmelerine can suyu olacağı belirtti.

Kayıt Dışı İstihdamın Önüne Geçilecek

Mobilya sektöründe yapılan araştırmalarda %60’lık üretimin kayıt dışı olduğu, yapılan vergi indirimiyle kayıt dışı üretimin önüne geçileceği, ve mobilya piyasasında en az %25’lik bir canlanma ve üretim artışı olacağı belirtildi. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği, şu an için mobilya sektöründe ki kayıtlı istihdam sayısının 500 bin olduğu ve gerçekleşen vergi indirimiyle %25’lik artış olacağı bu da 125 bin yeni istam anlamına geldiğini belirtti. Vergi de ki indirimlerle beraber kayıt dışı istihdamın da önüne geçileceği ve yeni istihdamların kayırlı olarak çalışacaklarını belirtti.

KDV İndirimi Tüketicilere de Yansıyacak

Mobilya sektöründe ki %10’luk vergi indiriminin ham madde maliyetlerinin düşüreceği ve indirimli ürünlerin piyasaya sunulması demektir. Bu tüketicilerin %10 indirimli mobilya ürünleri alabileceği demektir. En basit bir örnekle 3.500 lira olan bir koltuk takımı, yeni vergi indirimiyle beraber tüketicilere 350 lira daha düşük fiyata yansıyacaktır.

Son olarak 2009 yılında mobilya ürünlerinde KDV oranlarında yapılan indirimlerle sektörün çok büyüdüğü, piyasanın önünün açıldığı ve 2017 yılında ki vergi indirimlerinde de yine 2009 yılında ki başarılara ulaşılacağı ve sektörlerin o yıl ki gibi tıkanık piyasanın açılacağı yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir