İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş

Ekonomi Haberleri

İşsizliğin önüne geçebilmek ve istihdam oranını artırmak isteyen hükumet, işsizlere meslek edindirme programı adı altında işsizlere günlük 50 lira maaş verecek. Meslek edindirme programıyla yanında işçi çalıştıran işverenler ise 1 yıllık süre içinde yanında meslek edinme programına kayıtlı işçi çalıştırdığında işçilere maaş ödemeyecek ve sigorta primi ödemeyecek.

Meslek Edindirme Programının Amacı Nedir?

İş Kur, 2017 yılında başlattığı yeni programla meslek edinme kurslarına katılan ve meslek öğrenen işsizlere günlük 50 lira maaş bağlayacak. İş Kur, işsiz ile işveren arasında bir köprü vazifesi görecek. İş Kur, meslek edindirme programına katılan işsizleri veya iş verenin kendisinin belirleyeceği İş Kur’a kayıtılı işsizleri, meslek edindirme programı adı altında işletmesinde çalıştıracak ve onlara meslek öğretecektir. İşverenlerin yanlarında çalıştırmış oldukları en az 2 meslek edindirme programına dahil işsizlerin maaşları ve sigorta primleri İş Kur tarafından karşılanacak. Böylece iş veren hiç bir masraf yapmadan işçi çalıştıracak. Diğer yandan da işsizler meslek öğrenmiş olacaktır. İşçi ve iş verenlerin masrafları da İş Kur tarafından karşılanacaktır. Ayırca İş kur tarafından ayrıca kurs açılmadan  İş kura kayıtlı işverenler tarafından işletmelerde verilecek olan mesleki eğitimin süresi ise 6 aydan 12 aya çıkarılmıştır.

Meslek Edindirme Programına Katılacak Olanlarda Aranan Şartlar Nelerdir?

Meslek edindirme programının şartları ise; katılacak olan işsizler, kendilerine uygun bir iş tercih etmeleri gerekir. Belirlenen iş sonrası İŞ Kur’a başvurması gerekir. Başvuru yapacakların 15 yaşından gün alması, işsiz olması gerekir. İşletmesi olmayan emeklilerde bu programdan yararlanabiliyorlar. Meslek edinme programına dahil olmuş işsizlerin, iş veren ile birinci dereceden akraba olmaması gerekiyor. Yine programa dahil olmuş ve bir işletmeye yerleştirilmiş işsizin, ilgili işletmede son 3 aya kadar bordrolu olarak çalışmış olmaması gerekmektedir. İşverenler, İş Kur tarafından yönlendirilmiş işsizleri işe alabilecekleri gibi meslek edindirme programına dahil olmuş olan işsizleri kendileri seçme hakkı da bulunmaktadır. Meslek edindirme programı dahilinde işverenler işsizleri 30 ay ile 42 ay arasında çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. İşverenler, 1 yıllık zaman diliminde İş Kur tarafından yönlendirmiş işsizlere meslek edindirme programına dahil ettikten sonra yanında çalıştırdığı işçiyi 2 ay daha kendi geçici kadrosundan daimi kadrosuna aldığında firmalara verilen destek % 10 seviyesinden % 30’a kadar çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir