Enflasyon 7 Yıl Sonra Yeniden Çift Hanede

Ekonomi Haberleri

Yapılan tüm müdahalelere rağmen enflasyon 2017 yılına hızlı bir giriş yaptı. 7 yıldan sonra tekrar çift haneli rakamları gören enflasyon TÜFE Ocak’ta yüzde 2,46, ÜFE ( Üretici Fiyat Endeksi) yüzde 3,98 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,22, üretici fiyatlarında yüzde 13,69 rakamlarına ulaştı.

Dolar ve Gıda Ürünlerinin Artışı Enflasyonu Tetikledi

Doların durdurulamayan yükselişi, dolarla beraber dolara endeksli ürün ve hizmetlerin fiyatlarının artması, gıda ürün fiyatlarının artması enflasyon rakamlarının tırmanmasına neden olmuştur. Bu rakamlar, belirlenen ve beklenen rakamların üstüne çıkmasıyla Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta yüzde 2,46 olarak belirlendi. Yine yukarıda belirtiğimiz artışlardan sonra Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 3,98 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,22, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 13,69 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumunun 1 yıllık Değer Artış Rakam Verileri

Enflasyon en son 2010 nisan ayında %10 artmış ve çift rakamlı enflasyon değerlerine ulaşmıştı. Aradan geçen 7 sene boyunca tek rakamlı değerlerde gezen enflasyon, 2017 yılında yine çift rakamları değerlere ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu yapmış olduğu veri değerlendirmesinde, ocak ayı itibarıyla 1 yıllık ortalamalar baz alındığında tüketici fiyatları yüzde 7,76, yurt içi üretici fiyatları yüzde 4,96 arttığı sonuçlarına ulaşmıştır. Türkiye İstatistik Kumunun 2017 ocak ayında yapmış olduğu araştırmada en yüksek artış değerini gösteren ürünler arasında  yüzde 6,37 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleştiği açıklandı. Yine 2017 ocak ayında alkol ve gıda ürünlerinden sonra en fazla artış sağlıkta yüzde 4,66, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 4,25, ulaştırmada yüzde 3,24 ve eğlence ve kültürde yüzde 2,39 artış olduğu belirtildi. 20017 ocak ayında fiyatı düşen ürünler arasında giyim ve ayakkabı ilk sırada yer aldı. Ayakkabı ve giyim ürünlerinde %6.99 değer kaybı olduğu belirtildi. 2016 Ocak ile 2017 ocak ayları arasında ki 1 yıllık zaman diliminde otel ve lokanta fiyatlarının %11.72, eğitim %7.60 oranında arttı ve çekirdek enflasyon oranını da yükseltti.

Yaza Kadar Çift Haneli Enflasyon Beklentileri

Ekonomistlerin görüşü ise yapılan zamlar, gıda fiyatların da ki artış, doların yükselişi ve piyasa olan güvensizliklerden dolayı çift haneli enflasyon değenlerinin 2017 yazına kadar devam edebileceği yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir