Emeklilere Eşit Zam Dönemi Başlıyor

Genel

Çıkartılacak intibak yasasıyla artık emeklilerin hangi kurumdan emekli olduğuna bakılmaksızın aynı maaşı almaya başlanacak. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşecek olan emekliler aynı maaş alacak ve maaş zammında etkileneceklerdir. Emeklilere eşit zam dönemi başlıyor yazımızda üzerine çalışılan intibak yasası ve intibak yasasının emeklilere neler getireceği hakkında bilgi vereceğiz.

2000 Yılından Önce Emekli Olanların Maaşları Düzenlenmişti

Bilindiği gibi 2000 yılından önce emekli olmuş olan SSK çalışanlarına intibak yasası çıkartılmış ve 2 milyondan fazla emeklinin maaşlarında iyileştirme yapılmış ve 355 lira maaşlarına zam yapılmıştı. Yine 2000 yılından önce emekli olmuş SSK çalışanlarının yanlış hesaplanan maaşları düzenlenmiş ve 2500’e yakın emeklinin maaşı yeniden düzenlenmiş ve emeklilere 22 bin liraya varan toplu ödemeler yapılmıştır.

2000 Yılı Sonrası Emeklilerin Mağduriyetlikleri Anayasa Mahkemesine Taşındı

Ancak 2000 yılından önce çıkartılan intibak yasasından 2000 yılı öncesi emekliler yararlanırken 2000 yılından sonra emekliler için bir intibak yasası çıkartılmamıştı. Bu da bazı mağduriyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2000 yılından sonra emekli olanların mağduriyetliğinin ortadan kaldırılması için konu Anayasa Mahkemesine taşındı. Anayasa Mahkemesinin vereceği karar genel bir karar olacak ve 2000 yılından sonra emekli olan herkes için geçerli olacaktır. Anayasa Mahkemesinin kararı ortak karar olacağı için 2000 yılından sonra emekli olanların ayrı ayrı dava açmasına gerek kalmayacaktır.

Emekli Devlet Memurlarına İntiba Yasası Kabul Edildi

Emeklilere intibak yasası ve düzenlenmesinden en son emekli devlet memurları faydalanmıştı. İntibak yasasına göre 30 yıldan fazla çalışmış olan emekli devlet memurlarının 30 yıldan fazla olan çalışmış oldukları sürelerde değerlendirilmiş ve fazla çalışmış oldukları yıllar için ödenme yapılma kararı alınmıştı.

Yeni İntiba Yasası Neler Getirecek?

Anayasa Mahkemesinin alacağı kararla 2000 yılı sonrası emekli olan yaklaşık 5 milyon Bağkur ve SSK emeklilerinde maaşlarında artış yaşanacak. Mağduriyetlik yaşayan emeklilerinde maaşları ortalama 355 lira artacak. Bağkur’dan emekli olan kişiler 9 bin iş günü prim ödeyip emekli olurken SSK’dan emekli olanlar ise beş bin iş gününde emekli oluyorlardır. Yeni çıkartılacak intiba yasasıyla prim ödeme farkından doğan mağduriyetlik Bağ-kur emeklilerine yansıyacak. Yine Bağkur ve SSK emeklileri enflasyon zammına göre zam alırken emekli memurlar ise çalışan memurlara verilen zam oranı kadar zam alıyorlardı. Çıkartılacak intiba yasıyla bu bu farklar ortadan kaldırılacak ve SGK çatısında ki tüm emekliler aynı zam oranında zamlı maaş alacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir