Cazibe Merkezleri Programı

Bilgiler Ekonomi Haberleri Yatırım Haberleri

Çoğunluğu Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ki illeri kapsayan Cazibe Merkezleri Programı dahilinde o bölgelerde ki 23 ilde iş istihdamı sağlayacak girişimcilere verilecek desteklerin detayları belli oldu.

Cazibe Merkezi Programını Hangi İller Kapsamaktadır?

Bilindiği gibi 23 il destek paketi altında Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl. Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt. Van merkezinde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis. Kars merkezinde Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde iş sahası oluşturmak isteyen girişimcilerin ön talepleri 28 Kasım 2016 ve 11 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. Yapılan müracaat sayısı 1200 olurken, toplam yatırım tutarının 19 milyar 200 milyon olduğu belirtildi. Başvurusu sayısı ve yapılacak yatırımlar sonrası o bölgede 112 bin 400 kişi iş sahibi olacak.

Girişimcilere Ne Tür Devlet Desteği Verilecektir?

Cazibe Merkezi Programı dahilinde 23 ilde yatırım yapacak girişimcilere devletin vereceği desteler ise şunlardır;

  • Başbakan Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamada, yatırım yapılan tüm girişimcilere ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. Devlet desteğiyle girişimcilere fizibilite hazırlanması, iş projesi hazırlanması konusunda profesyonel destek sağlanacak.
  • 23 ilde yatırım yapacak işletmecilere Organize Sanayi Bölgesinden yer tahsis edilecek. Eğer ki sanayi bölgesinde yer yoksa hazine arazileri girişimcilerin hizmetine tahsis edilecek.
  • Girişimcilerin yapacakları yatırımların %30’nu kendisi, %70’ni de devlet karşılayacak. Verilecek krediler 4 yıllık olup, en düşük faiz oranlarından krediler kullandırılacaktır. Ayrıca ilk yıl ödeme yapılamayacaktır.
  • Yapılacak iş sahalarda 20 bin metreye kadar olan iş sahaları devlet tarafından desteklenecek. Kalan kısımları da girişimci gerçekleştirecek. Girişimcilere, kalan iş sahaları oluşturmaları için düşük faizli krediler kullandırılacaktır.
  • İş sahalarında kullanılacak iş makineleri, teçhizat, alet, edavat ihtiyaçları için iki türlü kredi kullandırılacak. Eğer ki alınacak iş makineleri ithal mal olursa 6 yıllık kredi kullandırılacaktır. Ayrıca bu 6 yıllık kredilerde ilk 2 yıl ödeme yapılamayacak. İş makineleri ithal değilde yerli üretim alınırsa o zaman da kredi süresi 6 yıldan 10 yıla çıkarılacak ve ilk 3 yıl ödeme yapılamayacaktır. İthal mala yönlendirmek için yapılan çalışmalarla yerli üretimler desteklemeyi amaçlamaktadır.

Başvurular Nerelere Yapılacak?

Cazibe Merkezi Programı desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler Kalkınma Bankalarına başvurabilecektir. İsteyen girişimciler illerde ki destek ofislerine de başvurabileceklerdir. Girişimciler, iki başvuru merkezine başvurarak iş projelerini sunacaklardır. Değerlendirmeye alınan projelerden kabul edilenler için destek programı dahiline alınacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir