Bankalar Şube Kapatmaya ve Personel Çıkartmaya Başladı

Bankalar Bilgiler Ekonomi Haberleri

Ülkemizde ki ekonomik büyümenin yavaşlaması, ekonomi de yaşanan istikrarsızlık bankaları da vurdu ve bankalar şube kapatmaya, personellerini işten çıkarmaya başladı. Ekonomi alanında yaşanacak gelişmelere bağlı olarak bankaların alacağı şube kapatma ve işten çıkartma uygulamalarının devam edebileceği kaydedildi.

Bankaların Niçin Şube Kapatma ve Personel Çıkartma Kararı Aldılar?

Türkiye Bankalar Birliğinin yaptığı araştırmalara göre bankalar, 2017 yılında yaşanan ekonomik istikrarsızlık, ekonomik büyümenin yavaşlaması, yüksek olan kredilerden dolayı kredi kullanımının azalması gibi nedenlerden dolayı 2016 yılından günümüze kadar 1020 banka personelinin işten çıkartıldığı ve 412 banka şubesinin kapatıldığı belirtildi.

Şube Kapatma ve Personel Çıkartma Devam Edebilir

Ekonomi de yaşaşan olaylar karşısında bankaların operasyonel maliyetlerini düşürmek için böyle bir karar alındığını ve ekonomi de yaşanacak gelişmelere bağlı olarak da bankaların almış olduğu kararlara yenilerinin de ekleneceği belirtildi. Türkiye Bankalar Birliğinin raporunda, mevcut ekonomi şartlarının bankalar için ciddi bir maliyet unsuru oluşturduğu ve banka şubelerine her yıl uygulanan harç uygulamasının bankalar için caydırıcı bir unsur oluşturduğu ve bankaların da maliyetlerini düşürmek için böyle bir karar aldıkları belirtildi. Yine raporda mevcut ekonomi koşulların devam etmesiyle bankaların yeni şube açma konusunda istekli olmadıkları belirtildi.

Bankaların Kapattığı Şube Sayısı ve İşten Çıkartıkları Personel Sayısı

Türkiye Bankalar Birliği yine raporunda, sistemlerinde kayıtlı 52 yatırım ve mevduat bankasının 2017 yılının ilk aylarında şube sayılarının 10,781 olduğu belirtildi. Bu rakamın 2016 yılının ilk çeyreğinde 11,093 olduğu belirtildi. Yine 2016 yılının ilk aylarında tüm mevduat ve yatırım banka çalışanlarının toplam sayısının 201,2014 olduğu belirtildi. 2017 yılının ilk çeyreğinde ise bankalarda çalışan personel sayısının 196,699 olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir