Altın mı Dolar mı Daha Karlı?

Altın Bilgiler Döviz Yatırım Haberleri

Biri dünyanın en güçlü para birimi olan ve piyasa ekonomisini belirleyen, para politikalarında kur olarak alınan dolar diğer yandan da yatırımcıların her zaman yüzünü güldürmüş olan ve borsa, Forex piyasalarından en fazla işlem hacmine sahip olan altın. Altın mı dolar mı daha karlı? Yazımızda, iki piyasa aracının riskleri ve avantajları, geçmiş yıllardan günümüze kadar yatırımcısına ne kadar kazandırdığı hakkında bilgi verip, altın ve dolar yatırımı yapmak isteyen ancak hangisine yatırım yapma konusunda tereddütleri olan okuyucularımıza bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalışacağız.

Uzun Vadede Altın Daima Karlıdır

Altın, yatırımcılar için her zaman güvenli bir liman olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Altın yatırımı yapacak kişilere tavsiyemiz, altın uzun vadede değer kazandıran bir yatırım aracı olmasıdır. Altın alıp, bir kaç ay içinde bozduracak varsa kesinlikle altın yatırımı yapmamasını tavsiye ederiz. Ancak ”beni altın bozdurmam, yastığımın altında kuzu kuzu yatsın” diyorsanız ve uzun vadede de bozdurmayacaksanız altın her zaman karlı bir yatırım aracı olmuştur. Altın alacak kişilere tavsiyemiz işçiliği olan altınları almamasıdır. Çünkü altının alımı ile satımı arasında fark olacağı için ve işçiliği olan altını satarken, altın üzerinde ki taşlar çıkartılır ve saf altın kısmı hesaplanır. 24 ayar altından şaşmamalı şeklinde bir tavsiyemiz olabilir.

2010 Yılından 2017 Yılına Kadar Altın Kur Değişimi

Altının 2010 yılının son gününde ki kur değerine baktığımızda alış fiyatının 69.66 lira, satış fiyatının ise 72.33 lira olduğunu görmekteyiz. Aradan 7 yıl geçmiş ve 2017 yılının 23 ocak tarihinde ki altın kurunu incelediğimiz de ise altının alış fiyatının 145.06 lira, satış fiyatının da 146.30 lira olduğu görmekteyiz. 2010 yılından günümüze kadar altının gramında 75 lira fark olduğunu görüyoruz. Basit bir örnekle devam edelim. 2010 yılında 500 gram altın alan bir yatırımcı 37 bin liraya yakın altının değerlendiği göreceğiz. 2013 yılında altında düşme yaşansa da altın yatırımcısının yüzünü fazlasıyla güldürmeyi başarmıştır.

Dolar Riskli Ancak Kısa Vadede Değer Kazanan Bir Yatırım Aracıdır

Gelelim dolara. Dolar her zaman risk taşıyan bir yatırım aracıdır. Ancak dolar piyasasını sürekli takip eden, sürekli alım satım yapan kişiler için de dolar çok cazip bir yatırım aracı olacaktır. Dolar, altına göre kısa sürede büyük değerler kazanabilir. Aynı şekilde de değer kaybedebilir.

2010 Yılından 2017 Yılına Kadar Dolar Kur Değişimi

Doların 2010 yılında ki değerini incelediğimizde alış fiyatının 1.546 lira, satış fiyatının ise 1.553 lira olduğu görülmektedir. Bir örnek de dolara verirsek 2010 yılında 500 doları olan bir yatırımcının 1 dolarının 2.215 lira değer kazandığı ve 1.157 lira kar elde ettiği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir