2017 Yılında Altın Yükselecek mi?

Altın Bilgiler Ekonomi Haberleri Yatırım Haberleri

Yatırımcısının yüzünü her zaman güldürmeyi başarmış ve uzun vadeli yatırımlarda yatırımcılarına ciddi kazançlar sağlayan altın 2016 yılında en çok değer kazanan yatırım araçları arasında yer aldı. 2017 yılında ise altın yükselişine devam etmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde ki enflasyonlar, Amerika’da yaşanana siyasi krizler, Asya ülkelerinde ki gelişmeler altını  fiyatını tetiklemeye devam ediyor. Altın bilindiği gibi kriz dönemlerinde büyük artışlar gösteren bir yatırım aracı olarak bilinmektedir. 2017 yılında altın yükselecek mi? Yazımızda, altının fiyatını tetikleyecek nedenlerden bahsedeceğiz.

Altın Fiyatlarının Yükselmesine Neden Olacak Gelişmeler Nelerdir?

  • İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması ve bir çok Avrupa ülkesinin de Avrupa Birliğinden ayrılma sinyalleri vermesi ve Avrupa Birliğinin dağılma aşamasına gelmesi altının fiyatının yükselmesinde tetikleyiciyi etki yapmaktadır.
  • Altın fiyatlarının yükselmesine en büyük etkiyi yapacakların başında Amerika gelmektedir. Yeni Amerikan Başkanı Trump’un başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana Amerikan hisse senetleri tarihi zirve yapmış durumdadır. Başkan Trump’un hisse senetlerine karşılık vereceği sert cevaplar altın talebini artırabilir ve fiyatının yükselmesine neden olabilir.
  • Yine Amerika’nın dış borcu şimdiye kadar ki olan en büyük borca ulaşmıştır. Amerika’nın dış borcu 2017 ocak ayında FED‘in açıklamalarıyla 19.96 trilyon dolar olduğu açıklandı. Bu borcun 20 trilyonu geçtiğinde dolar baskı altında kalacak ve altın fiyatları artmaya başlayacaktır.
  • Amerika, Çin, Almanya gibi güçlü ekonomileri olan devletlerde, son 5 yılın en büyük enflasyon rakamları ortaya çıktı. Enflasyonun yüksek çıkması bu devletlerde hazine bonosu tahvil, bono gibi değerli kağıtlara olan ilgiyi azaltacak ve yatırımcılar altına yönelecektir. Altında ki bu taleplerde altın fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır.
  • Tüm dünyada nakit kullanımı azalmıştır. Öyle ki nakitsiz alışveriş sistemleri hızlıca yaygınlaşmaya başladı. Nakite olan güvenin azalması yine altının değerini artıracak ve fiyatının yükselmesine neden olacaktır.
  • Altın madenlerinin azalması ve yıllık altın rezerv sayısının düşmeye başlamasıyla üretimi düşmeye başlayan altın, üretim rezerv sayısınında ki düşüşten dolayı fiyatında artma yaşanacaktır.
  • Altına alternatif olarak hisse senedi, bono, tahvil yatırımlarına dönen ancak aradıklarını bulamayan yatırımcıların tekrar güvenli liman olarak altına dönmesi yine altın fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

Bu maddelerden yola çıkarak diyebiliriz ki altın, 2016 yılında ki çıkışını 2017 yılında da devam ettireceğini ve yatırımcısının yüzünü yine güldürmeyi başaracağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir